Bőrszépítő vitaminok A-tól Z-ig
Habár e-heti blog bejegyzésünk címe szerint legalább 40 féle bőrápolással kapcsolatos vitamint kellene felsorolnom, ez azonban két okból sem lehetséges. Az egyik, hogy a tudomány jelen állása szerint 13 vitamin létezik (13db-ot ismernek el, mint vitamin) másrészről, egy ilyen rövid cikkecskében szinte lehetetlen és nincs is szükség rá, hogy az összeset felsoroljuk. Ahogy a reklámok én is kizárólag azokra a legfontosabbakra szorítkoznék, amelyek tényleg döntő fontosságúak a szépségápolásban, gyakorlati hasznuk van és hiánytüneteik orvosilag bizonyított tényeken alapulnak.
„A vitamin olyan szerves vegyület, amely kis mennyiségben ugyan, de nélkülözhetetlen egy élőlény számára, viszont kellő mennyiségben az előállítására nem mindig képes, ezért tápanyag formájában kénytelen hozzájutni.” Írja a Wikipédia és ezzel szerintem mindent el is mondtunk. A vitaminok nélkül nem lennénk képesek életben maradni és egészségünket megőrizni. Szervezetünk nem tudná véghezvinni azokat a tápanyagcsere folyamatokat, melyek az egészséges sejtek képződéséhez és működtetéséhez szükségesek.
Ime bőrünk számára a legfontosabbak:
A-vitamin (retinol)
- Zsírban oldódó vitamin
- Legfontosabb bőrvédő vitamin, közvetlenül a bőr egészségéért felel
- Fontos a bőr épségének megőrzésében
- Csökkenti a kollagén lebomlását
- Serkenti a mélyen fekvő bőrrétegekben az új kötőszövetrostok kollagénből való képződését
- Felfrissíti, feszessé teszi a bőrt
Hiánya: A-vitamin hiány esetén a bőr és egyéb hámrétegek megváltoznak, berepedeznek, a bőr megvastagszik a szőrtüszők körül, és érdessé, szárazzá, pikkelyesen hámlóvá válik, és emiatt a bőrfertőzésekkel szemben is fogékonyabbak lehetünk
Természetes formában megtalálható: A Retinolt leginkább állati eredetű élelmiszerekből, úgy mint tojássárgájából, májból, tejtermékekből és olajos halakból nyerhető. De zöld, narancssárga, piros színű zöldségekben, gyümölcsökben is megtalálható.
C-vitamin (aszkorbinsav)
- Vízben oldódó vitamin
- Támogatja a bőr immunfolyamatait
- Meghatározó szerepe van a fogíny, vérerek a csontok, körmök megújításában
- Kollagén termeléshez nélkülözhetetlen
- Gyorsítja a sebgyógyulást és a hegképződést
- Segít megelőzni a vírus- és baktériumfertőzéseket
- Stimulálja az immunrendszer működését.
Hiánya: C-vitamin hiány esetén a bőrünk száraz és töredezett lesz. Csökken a külső behatásokkal szembeni védelme. Sérülések esetén vérzékenyebb lesz, a sebek nehezebben gyógyulnak.
Természetes formában megtalálható: Legtöbb gyümölcsben, citrusfélékben, zöld leveles zöldségekben, paprika, paradicsom, brokkoli, kelbimbó, karfiol
E-vitamin (tokoferol)
- Zsírban oldódó vitamin
- Erős antioxidáns hatású, segít közömbösíteni a szabadgyököket
- Támogatja a sejtfalak egészséges működését, gátolja azok károsodását
- Segíti a sejtregenerációt
- Erősíti a bőr immunvédekező képességét
- Javítja az izmok teljesítőképességét
- Részt vesz a szervezet fehérje-, szénhidrát-, és zsíranyagcseréjében
- Csökkenti a vérnyomást, ezáltal a vérerek leterheltségét
Hiánya: Az E-vitamin hiánya egyértelműen hozzájárul a bőr immunvédekező képességének csökkenéséhez, ezáltal a baktérium, vírus és gombás fertőzések kockázatának növekedéséhez. Hiánya esetén károsodhatnak a vörösvérsejtek és az idegsejtek, valamint előfordulhat izomsorvadás is.
Természetes formában megtalálható: Olajos halakban, növényi olajokban (olívaolaj, búzacsíraolaj, kukoricaolaj stb.), hüvelyesekben, tojássárgájában, zöld leveles zöldségekben, napraforgómag, dió, mandula, mogyoró, búzacsírában.
B2-vitamin (riboflavin)
- Vízben oldódó vitamin
- Alapvető fontosságú a vörös vérsejtek képződéséhez
- Kiemelt szerepe van az új sejtek képződésében, azok növekedésében, valamint a sejtlégzés fenntartásában
- Szükséges a triptofán aminosav anyagcseréjéhez ezáltal a B3-vitamin (niacin) képzéséhez
- Segíti a szénhidrát, zsír és fehérje anyagcserét
- Fontos vitamin a bőr, köröm és haj egészségének megőrzésében
Hiánya: A B2-vitamin hiánya esetén a bőrön repedések, fekélyek, valamint különféle bőrelváltozások jelenhetnek meg. Gyakori tünetei lehetnek a szájban és nyelven megjelenő gyulladások is.
Természetes formában megtalálható: Teljes kiőrlésű gabonák, máj, sajt, tojássárgája, hal, hüvelyesek, baromfi, spenót, spárga, brokkoli, kelbimbó, gomba, dió, kamilla, ginzeng, csalán, borsmenta.
A fentiekből jól láthatjuk, hogy ezek a vegyületek nem csak bőrünk, hanem teljes szervezetünk egészségéért sejtszinten is felelősek. Hiányuk számos betegséggel kapcsolatba hozható. Szépségünk megőrzése érdekében pótlásuk nem csak kívülről krémeken, hanem egészséges tápanyagok formájában belülről is fontos.
Dani Richard