Gyantapatron: 5 legsúlyosabb hiba, amit elkövethetsz a használatukkor
A gyantapatronok a nyári szőrtelenítési szezon főszereplői. Népszerűségüket kedvező áruknak, egyszerű használhatóságuknak és a gyantázással elérhető tartós eredményeknek köszönhetik. A piacon az olcsóbbtól a drágábbig kedvünk szerint válogathatunk. Használatukhoz komoly ismeretek szükségesek és azzal, hogy a legolcsóbbat megvesszük még nem biztos, hogy a legjobb megoldás mellett döntöttünk. Összeszedtük neked azt az 5 legfontosabb tudnivalót, mellyel gyantával történő szőrtelenítés során tisztában kell lenned.
Nézzük hát a legnagyobb hibákat, amiket elkövethetsz:
1. Ha kizárólag az árra koncentrálsz. A gyantapatronok között hiába is hasonlítanak egymásra, beltartalomban óriási különbségek lehetnek. Egyrészt az eltérő szőr- és szőrzettípusokra különböző összetételek vannak. Másrészt a gyanták legfőbb alapanyagában is minőségi eltérések lehetnek. Mit eredményez ez? A gyanta folyós lesz, a szőrzeten nehezen, vagy egyáltalán nem tapad meg. Több gyantát használsz majd a szőrtelenítéshez így a végén mindez többe is fog kerülni.
2. Ha érzelemből választasz gyantapatront. A patronok eltérő színe és „ízesítések” nem az éppen aktuális divat szerint vannak kitalálva. Az különböző színek eltérő beltartalmat takarnak és a különféle bőrtípusoknak, illetve szőrzet erősségeknek megfelelően vannak kifejlesztve. Míg mondjuk normál szőrzethez és bőrhöz a hagyományos sárga patronok a megfelelőek, addig pl. a sötétebb erősebb szőrzethez, mint amilyen a férfiaké a sötétszürke, fekete patronok a legjobbak. Mielőtt választasz és vásárolsz tájékozódj, hogy a különféle szőrzetre és bőrtípusokra melyik patron is a legjobb.
3. Ha cserélgeted a márkákat. Kevesen tudják, de a szőrtelenítő gyanták gyártása a világ egyik legnehezebb feladata. Hogy miért? Mivel a legjobb minőségű patronok mindig természetes alapanyagokból készülnek. A természetes alapanyagok között pedig nincs két egyforma, így gyártásonként kell a receptúrákat újradolgozni. Minden gyártó más és más munkamechanizmusokkal dolgozik, így a gyanták olvadási és szilárdulási hőfokjai is eltérőek lesznek. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy az egyik patron egységnyi idő alatt hamarabb fog felforrósodni, vagy éppen lehűlni mint a másik. Az elsővel a leforrázást kockáztatod a másodikkal pedig a korai szilárdulást, mellyel komoly hámsérüléseket okozhatsz.
4. Ha a gyantázási technika elsajátítása nélkül vágsz bele a szőrtelenítésbe. A gyantapatronnal történő szőrzeteltávolítást kozmetikai szalonoknak találták ki. A túl meleg gyantával könnyen megégetheted magad és vendégeid, a korán megszilárdulóval pedig a nem kívánatos szőrzet mellett hámsérülést is okozhatsz. Ennek megfelelően ha gyantázásra adod a fejed, előtte mindig sajátítsd el a helyes technikát, végezz bőrpróbát és te is ellenőrizd a patron hőfokát. Gyakorolj, sajátítsd el a mesterfogásokat és csak utána végezd élesben is a szőrtelenítést.
5. Ha a szőrtelenítés után nem véded a bőrt. A gyantázás drasztikusan avatkozik be a bőr normál működési folyamataiba. A szőrtelenítés során ugyanis a szőrtüszők, valamint a hámréteg is sérülni tud. És mikor gyantázunk a legtöbbször? Hát tavasszal és nyáron, amikor a sérült bőrfelületet érő napfény u.n. hiperpigmentációt, pigmentálódást okozhat ezzel téve tönkre az amúgy egészségesen szép bőrt. Minden szőrtelenítés után hívd fel vendégeid figyelmét, hogy kerüljék a direkt napfény, ne szoláriumozzanak, mert maradandó elváltozásokat okozhatnak bőrükön, melyet később már nem lehet helyreállítani. Törekedjünk arra, hogy a fényvédelem mellett azonnal hidratáljuk a bőrt, nyugtassuk meg azt és előzzük meg a további irritációt.
A gyantázás napjaink egyik legnépszerűbb szőrtelenítési módszere. Mielőtt gyantapatront választasz, gondosan nézz körül, megbízható beszerzési forrásból és ismert gyártótól vásárolj. Ne dönts elhamarkodottan és kérd ki szakember segítségét is.